Дослідження
Археологічні дослідження Ігренського півострова: історія та сучасність

Археологічні дослідження Ігренського півострова: історія та сучасність

Археологічні дослідження унікальної багатошарової пам’ятки археології – Ігренського півострова – мають тривалу історію. Про перспективи розкопок на цій пам’ятці та про місце розташування поля битви кошового Іван Сірка з татарами писав ще Д. І. Яворницький. На початку 1930-х рр., коли споруджувався Дніпрогес та рівень води у Дніпрі стрімко піднімався, тут працював співробітник Дніпрогесівської експедиції Д. І. Яворницького – відомий археолог М. О. Міллер. Однак стрімке, випереджаюче план підняття рівня р. Дніпра не дозволило провести повномасштабні дослідження – вода затоплювала шурфи з унікальними артефактами – свідченнями про заселеність нашого краю доби нового кам’яного віку та доби бронзи.

Після війни спеціалісти Інституту археології НАН України регулярно проводили розкопки на Ігренському півострові. Наприкінці 1950-х – на початку 1960-х рр. низку цікавих знахідок було здійснено тоді ще співробітником Дніпропетровського історичного музею І. Ф. Ковальовою. Зокрема, скарб кам’яних знарядь праці доби неоліту, знайдений на березі р. Самари у 1959 р., свідчить про широкі торгівельно-обмінні зв’язки давніх мешканців Ігренського півострова з басейном р. Дінця та Дону. Крім того, І. Ф. Ковальовою було досліджене унікальне готське поховання вождя, з якого походить золота діадема, що отримала у середовищі археологів назву «готська пектораль».

Масштабні експедиції працювали тут у 1970-х – 1980-х рр. під керівництвом Д. Я. Телегіна. Було відкрито стоянки первісної людини середньої кам’яної доби – знамениту пам’ятку Ігрень-8 (отримала назву за номером розкопу – восьмого, у якому була виявлена), та слов’янське поселення міського типу, що сьогодні ідентифікується вченими як місто племені уличів Пересічень. Багаторічні розкопки відкрили на Ігренському півострові потужні сліди перебування ще первісної людини, починаючи з епохи мезоліту (10 тис. років тому). Тут досліджено стоянки первісної людини доби середньої та нової кам’яної доби, поселення доби бронзи (3-5 тис. років тому), залізного віку, є багато знахідок доби праслов’ян та Київської Русі, поселення доби запорозького козацтва та залишки Усть-Самарського ретраншементу.

У 2007 р. розкопки та шурфування на території Ігренського півострова проводив дніпропетровський археолог, кандидат історичних наук, доцент В. А. Ромашко.
Археологічні дослідження цього року проводяться Дніпровською археологічною експедицією Державного підприємства «Науково-дослідний центр «Охоронна археологічна служба України» Інституту археології Національної академії наук України. Основною метою досліджень є визначення меж культурного шару та ступінь збереженості пам’ятки на сьогодні.

Перед проведенням розкопок здійснювалося візуальне обстеження території пам’ятки, проводилося фотографування. На задньому плані з масштабною рейкою – кандидат історичних наук, доцент, начальник Дніпровської археологічної експедиції Д. Л. Тесленко

візуальне обстеження території пам’ятки

візуальне обстеження території пам’ятки

Охоронний знак на місці стоянки первісної людини середньої кам’яної доби

Охоронний знак на місці стоянки первісної людини середньої кам’яної доби

археологічний шурф
Так виглядає археологічний шурф, який передує закладанню будь-якого розкопу. Кожен етап шурфування фіксується на фото та описується у звіті про дослідження.

Робочі моменти розкопок поселення скотарів доби бронзи:

Робочі моменти розкопок

Робочі моменти розкопок

Робочі моменти розкопок

Робочі моменти розкопок

Робочі моменти розкопок

Кераміка доби запорозького козацтва (XVIII ст.) з Ігренського півострова

Кераміка доби запорозького козацтва (XVIII ст.) з Ігренського півострова

Поділитися: